A Mikulás történetéről sok legenda kering, ugyanis mindenki másképp hallotta és értelmezte a Mikulással kapcsolatos elbeszéléseket, amik az idők során a néphagyománynak megfelelően szájról szájra terjedtek tovább. Éppen ezért, nem árt tisztázni a Mikulás valódi, és mesébe illő történetét, ami a következő:
Egy Miklós nevezetű myrai püspök közelében élt egy szegény paraszt ember a három lányával. Egy nap, a házuk előtt elsétálva, Miklós meghallotta a lányok vitáját, ami arról szólt, hogy melyikük áldozza fel magát másnap rabszolgának annak érdekében, hogy a szegénységből megszabaduljanak, és egyikőjük végül férjhez mehessen. Ezt a tanakodást hallva a püspök visszasietett kolostorába, majd egy marék arannyal tért vissza, amit bedobott a nyitott ablakon keresztül, majd sietve távozott. A lányok meg voltak győződve róla, hogy csoda történt, ami egy évvel később újra megismétlődött. A harmadik évben zárva maradt az ablak a kinti hideg miatt, így Miklós kénytelen volt felmászni a tetőre és a kéményen keresztül bedobni az aranyat, amely pont a harmadik lány harisnyájában landolt, amelyet éppen akkor kötött fel száradni a kandallóra. Ekkor az apa eldöntötte, hogy meglesi a kedves adakozót, így találkozott a díszes, piros ruhás, fehér szakállú püspökkel.
Tehát régen a katolikus vallású vidékeken, az ajándékosztó Mikulást, népies alakként, vagyis Szent Miklósként, az akkori Lycia római provinciában fekvő Myra püspökeként tartották számon. A 20. század első harmadában keletkezhetett a Télapó kifejezés, amit már a jól ismert Mikulás szó szinonimájaként is ismerhetünk, és amelyet már a két világháború között is gyakran használtak.
A finn gyerekek meg vannak arról győződve, hogy az ajándék osztogató, nemes lelkű "téli idegen" az Északi Sarkon lakik, amelyet csak azért hagy el decemberben, hogy az egész világ jó gyermekeit meglátogassa a rénszarvasok által húzott szánján és megajándékozza őket, majd feladata végeztével újra visszatérjen a Sarkvidékre.
Magyarországon a Télapó alapvetően nem keresztény figuraként jelenik meg a karácsonyi ünnepkörben. A modern magyar néphagyomány szerint, december 6-ára virradó hajnalon a Mikulás meglátogatja a gyerekeket, és ha azok az elmúlt évben jól viselkedtek, akkor kisebb ajándékokkal is meglepi őket.
Mivel a Mikulás ünnepe világszerte elterjedt, jó néhány program közül válogathatunk ezen a napon. Ugyanis ennek az eseménynek a kapcsán különböző rendezvényeket szerveznek ilyen például: a házhoz rendelhető Mikulás, vagy a versenyszerű Mikulás futás is, és az ehhez hasonló programok.
Ennek a témának a kapcsán mutatok nektek egy vicces videót a Táncoló Télapóról: